Ana Sayfa Duyurular Toplantılar Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri GÜRGÜR'den konferans

Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür:

Türk Dünyası, kader birliği içerisinde yarına yürüyecektir.

 

Mütevelli Heyet Başkanlığımız tarafından düzenlenen konferansların üçüncüsü, 17 Haziran 2010 tarihinde Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür tarafından verildi.

 

Türk Dünyasının dünü, bugünü ve geleceği konusunda bir konuşma yapan Gürgür, özetle şunları söyledi:  “Ahmet Yesevi hazretlerinin bulunduğu mekan başta olmak üzere Türkistan bölgesinde meydana gelen manevi gelişim, sadece o bölgeyle sınırlı kalmamış, manevi dalgalar halinde göçlerle birlikte Anadolu ve Rumeli’ye yayılmıştır. Selçuklu ve Osmanlı devletleri, tarihte büyük izler bırakmışlardır.Biz Anadolu’daki varlığımızı doğrudan doğruya Türkistan’daki atalarımızın meydana getirmiş oldukları manevi iklime borçluyuz. 15 ve 16. Yüzyıllarda Türk dünyasında büyük bir kırılma meydana gelmiştir. Bu kırılma, özellikle Altınorda ve Kazan hanlıklarının dağılmasından sonra ortaya çıkmıştır.

 

Rusya’nın uyguladığı siyaset sonucu 1930’lu yıllarda Kazakistan’da onbinlerce insan hayatını kaybetti. Rusya, bu coğrafyada böl, parçala ve yönet siyasetini uygulamaya başladı. Ve bunda da gayet başarılı oldu.

 

Sovyetler Birliği dağılmadan önce biz Türk Dünyasının varlığını biliyorduk.  Ancak gün gelip böyle karşılıklı oturup, sohbet etmeyi, fikirlerimizi paylaşmayı tahayyül bile etmiyorduk. 1990’larda ortaya çıkan siyasi deprem sonucu Türk dünyası muhteşem bir şekilde ortaya çıktı.

 

Biz Türk dünyasıyla uzun yıllar ayrı kaldık. Ama bugün önemli gelişmeler vardır. Türkiye, tüm Türk dünyasıyla yakın ilişki içerisindedir. Türk dünyası, kader birliği içerisinde el ele, omuz omuza yarınlara yürüyecektir.”

 

Konferans, katılımcıların sorduğu sorulara verilen cevaplarla sona erdi.

 

 

 
© Ahmet Yesevi Üniversitesi | Tasarlayan ve Uygulayan Ugur Cobanoglu